Payitaht: Abdülhamid

Payitaht: Abdülhamid
Payitaht: Abdülhamid

                Sultan Abdülhamid, hiç şüphesiz 19. yüzyılın sonlarına damga vurmuş bir siyasi şahsiyettir. Osmanlı Devleti’nin gerileme döneminin sonlarında, yıkılmasına beş kala yaptıkları ile günümüzde hâlen konuşulmaya devam etmektedir. Özellikle Türkiye’de siyaset sahnesinde adından sıkça bahsedilmektedir ve bundan dolayı da günlük hayatta gündem olmaya devam etmektedir. 2017 yılında TRT 1 ekranlarında yayın hayatına başlayan dizi, başladığı günden bu yana yoğun ilgi görmektedir. Canlı TV izletmek amacı ile kurulmuş olan internet sitelerinin de yoğunlukla Payitaht: Abdülhamid dizini nedeniyle yavaşladığı bilinmektedir. Başarılı bir dönem dizisidir. Dizinin başrolünde Sultan Abdülhamit karakterini canlandıran Bülent İnal yer almaktadır. İnal dışında BidârKadınefendi rolüyle Özlem Conker, Melike rolüyle Ezgi Eyüboğlu, Ömer rolüyle Akın Akınözü ve Mahmud Paşa rolüyle Hakan Boyav Payitaht: Abdülhamid dizisine renk katmaktadır.

                Dizi genel itibariyle 1896 yılı ve sonrasında Sultan Abdülhamid liderliğindeki Osmanlı Devleti’nde yaşananlara ışık tutmaktadır. Sarayda dönen entrikalardan tarihte yerini almış birçok toplumsal ve siyasal olaya kadar hemen her konu işlenmektedir. 3 sezondur yayın hayatını başarıyla sürdüren dizi, Sultan Abdülhamid’in tahttaki 20. yılından itibaren devam etmektedir. O dönemde Osmanlı Devleti’nde ciddi olarak endişe yaratmış Yunan Harbi, Filistin meselesi ve Hicaz Demiryolu Projesi gibi çok önemli olayları objektif bir gözle anlatmaktadır.

                Muhteşem Yüzyıl’dan sonra Türk televizyonlarında geniş yer bulmaya başlayan Osmanlı dönemi dizilerinin belki de en sevileni ve en çok reyting alanı olan Payitaht: Abdülhamid olmuştur. ‘Ulu Hakan’ olarak da anılan Sultan Abdülhamid Han’ın hayatının son 3 yılı ekranlara taşınmaktadır. Dizinin yapım kadrosu Abdülhamid’in muhteşem zekâsı ile Osmanlı Devleti’nin yıkılışını 33 yıl ertelediğini savunmaktadır ve bu inanılmaz dehanın izleyici tarafından görülmesi gerektiğini söylemektedir. Diziye göre Abdülhamid Han, dış düşmanlar ve dış meselelerin yanında; yanı başında duran hainlerle de mücadele etmek ve payitahtı onlara karşı da korumak zorundadır. Dizinin yönetmenliğini aldığı ödüllerle adından söz ettirmiş olan genç yönetmen Emre Konuk üstleniyor. Senaryosunu da Ayça Mutlugil ve Hale Çalap’ın kaleme aldığı dizi Cuma akşamları seyircisi ile buluşuyor.

Payitaht: Abdülhamid TRT1 İzle

Yorumlar

Yorum Yok..

Hemen bir tane yorum eklemeye ne dersin ?

HTML Widget Başlığı

Son Yorumlar

HTML Widget Başlığı 2