TRT1 İzle

Yunus Emre 11:35 - 12:45
İsim Türkiye Radyo Televizyon Kurumu
Kategori Ulusal
Genel Merkezi Ankara
İletişim trt1@trt.net.tr
Telefon 444 0 878
Adres http://www.trt.net.tr/

Devlet adına televizyon ve radyo yayını yapmak amacıyla 1 Mayıs 1964’te kurulan TRT, bu alanda bir ilk olma özelliğine sahiptir.1972’ye kadar özerk tüzel bir kişilik olarak faaliyetlerde bulunan kurum, daha sonra tarafsız bir kamu iktisadi kuruluşu olarak isimlendirildi. 1982 Anayasası’na bağlı olarak 1984’te tekrar revize edildi ve ilk özel kanallar kurulana kadar televizyon ve radyo yayınlarını tekelinde bulundurdu. 1993’teki yasal düzenlemelerin ardından radyo ve televizyonlarda özel yayınlar da serbest bırakıldı ve bu tarihten itibaren TRT’nin tekeli de ortadan kalkmış oldu. TRT 1 canlı yayınlarının yanı sıra özel kanallar da fiilen yayın yapmaya başlamış oldu.

Ülkemizin ilk kanalı olan TRT 1, köklü bir geçmişe sahip olmanın verdiği tecrübeyle birbirinden kaliteli ve dolu dolu içerikleriyle seyircilerle buluşmaktadır. Aya ilk ayak basma görüntülerini halkımız TRT 1 aracılığıyla izledi. Eurovision Şarkı ve Beste Yarışması’na ilk katılım 1795’te TRT’nin katkılarıyla gerçekleştirildi. Kıbrıs Barış Harekâtı sıcak görüntüleriyle halkımıza ve tüm dünyaya TRT aracılığıyla ulaştırıldı. Yine ilk büyük 23 Nisan çocuk Şenliği 5 ülkeden toplam 133 çocuğun katılımıyla TRT ekranlarında gerçekleştirildi. Kısacası TRT, başta ülkemiz olmak üzere dünya genelinde olup biten tüm önemli olayları ve ilkleri ekranlara taşıyarak büyük hizmetlerde bulundu. Gelişen teknolojiyle birlikte kanal sayılarını arttırarak daha çok belli bir çerçevede yayınlar yapan kanalları yayın hayatına almaya başladı. Böylelikle tamamen haber, belgesel, spor gibi alanlarda ayrı ayrı olmak üzere yayın yapan birçok TRT kanalı yayın faaliyetlerine başlamış oldu.

Son yıllar TRT, yapmış olduğu başarılı atılımlarla kanalın izlenilirliğini hızla arttırmaktadır. A milli futbol takımımızın 2002 Dünya Kupası 3. ‘lüğüneTRT 1 izleyerek heyecanla şahit olduk. 2008 Avrupa Kupası’nda ise tüm istatistikleri alt üst eden destansı geri dönüşlerle yarı finale kadar geldiğimiz tarihi müsabakaları TRT 1 ekranlarından seyrettik. Yine aynı şekilde gururumuz olan 12 dev adamın destansı zaferlerine bu ekranlardan şahit olduk. Olimpiyatlardaki ve diğer uluslararası müsabakalardaki heyecanlara hep birlikte bu ekranlardan şahit olduk.Kısacası ülke olarak birçok başarılara ve heyecanlara TRT 1 canlı izleyerek ortak olduk.

TRT bir dizileri de tıpkı diğer programlarda olduğu gibi oldukça başarılı işler çıkarmaktadır. 7’den 77’ye her yaştan ve gruptan insana hitap edebilen çeşitli dizilerle izleyicilerin beğenisini kazanmaktadır. Halkımızın ilgi alanlarına ve isteklerine göre çekilen bu diziler sayesinde reyting rekorları üst üste kırılmaktadır. Özellikle son yıllardaki tarihi içerikli dizileri büyük bir beğeni ve ilgiyle izlenirken bir yandan da toplumsal bilincimizi uyandırarak ecdadımızın hayat hikâyelerini bizlere öğretmektedir. Onların yaşam tarzlarını, yaşadıkları dönemindeki siyasi ilişkilerini ve başarılarını yakından izleyerek bilgi sahibi olmaktayız. Hüzünleriyle üzülüp, sevinçleriyle mutlu oluyor, zaferleriyle gururlanıp heyecanlanıyoruz.

TRT 1, tarihi içerikli dizilerin yanı sıra komedi, aksiyon ve gençlik gibi daha pek çok farklı dizileriyle akşamları evlerimize misafir olmaktadır. İnternet üzerinden canlı olarak yayın yapması sayesinde izleyici sayısı hızla artan kanala, günün her anında istenilen yerden ulaşmak oldukça kolay bir hale gelmektedir. Evde, işte, otobüste, trende kısacası internet erişiminin olduğu her yerde TRT 1 canlı olarak izlenebilmektedir. İnternet üzerinden kesintisiz yayın sunan TRT 1’i web sitemizden rahatlıkla izleyebilirsiniz. Bilgisayarınızdan veya mobil cihazlarınızdan web sitemize gelerek TRT 1 canlı yayınını açmanız yeterli olacaktır. Yayının başlaması için birkaç saniyelik bir beklemeniz gerekmektedir. Yayın hazır hale geldikten sonra kopma ve donma yaşamadan keyifle izlemeye başlayabilirsiniz.

Şuanda Yayında Olanlar

Yükleniyor, Lütfen Bekleyiniz...

Yorumlar

Yorum Yok..

Hemen bir tane yorum eklemeye ne dersin ?

Woman TV

Yayın Akışı

Yükleniyor, Lütfen Bekleyiniz...